5.ročník – 2015

Příborská Klapka 2015 aneb i skauti točí filmy

Autoři: Helča Hrubá a Patrik Nedoma, členové příborského Junáka

Je 9. října 2015 a hodinky ukazují čas 18:30. Zaplněný velký sál příborského střediska se pomalu ponořuje do tmy. Je to tady. 5. ročník skautského filmového festivalu Příborská Klapka začíná.  Klapka je festival krátkých amatérských filmů vznikající v režii roverských kmenů či skautských vedoucích. V minulých ročnících už na našem festivalu hrála více jak desítka obdivuhodných filmů, jež si získala srdce diváků.

Z reproduktorů se ozývá zvuk budíku, to začíná úvodní video, ve kterém se dva moderátoři – Zdena a Vojta připravují na dnešní večer. Zatímco Zdena vstává s dostatečnou časovou rezervou, Vojta spí. Video končí ve chvíli, kdy Zdena bere za kliku od dveří do sálu. To už se ale rozsvítí světlo a do velkého sálu vejdou oba moderátoři. Přivítají plný sál diváků a bez většího zdržování uvádějí první film.

Celý večer byl rozdělen do 3 vysílacích bloků, během kterých se představilo celkem 6 filmů. Prvním filmem byl film „Skauting je fajn, aneb my jsme skauti z Krmelína“ od skautů z Krmelína, po něm se představili skauti z Boskovic se svou skautskou sci-fi „Mexické fazole plněné uzeným a škvarky s kysaným zelím a osmaženou cibulkou“ a v dalších blocích se představili filmy „O bratru Kňourkovi aneb Skaut má holá kolena“ od skautů z Břeclavi, „Skautská historie aneb Super, ale znova“ od skautek z Boskovic a „(S)Hitman 2 – PYTEL NA PŮDĚ“ od skautů z Rožmitálu pod Třemšínem. Se svým filmem se představili také domácí, kteří natočili realitishow s názvem „Návrat do divočiny“.

Klapka ale nebyla jen o dívání se na filmy, mezi jednotlivými vysílacími bloky byly zařazený zábavné filmové soutěže. Nejdříve se jednotlivé týmy mezi sebou utkaly ve Filmovém kvízu, ve kterém hádali, z jakého filmu jsou filmové ukázky nebo o jakou pohádku se jedná. Druhou hrou byla hra, Kdo jsem? Ve které se zástupci týmů proměnili ve filmovou postavu a musel uhádnout kdo je.

A kdo vyhrál? Cena za nejlepší ženskou roli putuje do Boskovic pro Terezu Valtrovou za roli Isabely ve filmu Mexické fazole plněné uzeným a škvarky s kysaným zelím a osmaženou cibulkou. Jako nejlepšího mužského herce zvolili diváci Patrika Nedomu, který bravurně ztvárnil roli Swagera Karla ve filmu příborských roverů Návrat do divočiny. A nejlepším filmem letošního ročníku diváci zvolili film s názvem Mexické fazole plněné uzeným a škvarky s kysaným zelím a osmaženou cibulkou od skautů z Boskovic.

Po skončení promítání filmů a soutěží měl každý možnost nechat se vyfotit ve fotokoutku, ať už na klasický digitální fotoaparát, tak i na polaroid, díky kterému si mohli svou fotku hned odnést. K dispozici bylo mnoho kostýmů a masek, takže vznikaly občas velmi vtipné snímky.

Letošní ročník Příborské Klapky byl velmi vydařený, navštívilo ho okolo 60 diváků a zúčastnilo se ho 6 výborných a kvalitních filmů a my už se těšíme na rok 2017, ve kterém nás čeká již 6. ročník.